„Korporacje powinny działać bardziej zapobiegawczo, chroniąc swych pracowników oraz siebie. W ten sposób będzie można polepszyć relacje zawodowe i stworzyć silniejsze i bardziej zintegrowane jednostki, zespoły i organizacje. W efekcie zawsze przekłada się to na bardziej dynamiczne relacje w pracy, lepsze zarządzanie i w końcu finansową zyskowność zorientowaną na człowieka”. – D. Berceli „Zaufaj ciału”
Metoda TRE® to zestaw ćwiczeń, które pomagają uwolnić traumę, stres i emocje. W czasie ćwiczeń w ciele uruchamiają się drżenia pomagające przywrócić równowagę na poziomie psychicznym, emocjonalnym i fizycznym.
Metoda TRE® jest doskonałym narzędziem pomocy osobom zmagającymi się ze stresującym środowiskiem zawodowym. Coraz częściej pracujemy pod presją terminów, wyników i oczekiwań. Chcemy żyć i pracować coraz szybciej, więcej i efektywniej. Powoduje to wzrost napięcia i stresu, z którym funkcjonujemy każdego dnia. Obserwując to zjawisko organizacje coraz częściej wychodzą na przeciw tym wyzwaniom. W wielu miejscach pracy standardem stają się programy, które wspierają pracowników w zakresie regulowania emocji i redukcji napięcia. Coraz częściej możemy korzystać z narzędzi i technik, które pomagają zachować równowagę, nie tylko pomiędzy pracą a życiem osobistym, ale przede wszystkim równowagę wewnętrzną. Na przeciw tym oczekiwaniom wychodzi metoda TRE®.
Trauma w organizacjach:
Trauma i jej konsekwencje mają wpływ na wszystkie organizacje, których pracownicy żyją i / lub pracują w środowisku zagrażającym życiu. Długotrwałe skutki PTSD mogą negatywnie wpływać na zespoły, działy czy organizacje. „Trauma może zniszczyć spójność nawet w najlepszych zespołach kierowniczych i relacjach korporacyjnych. Najdłużej przetrwają te organizacje, które dostrzegą i rozwiążą traumatyczne zachowania swoich pracowników” (D. Berceli „Zaufaj ciału”).
Skutki traumy w organizacjach:
- załamanie się stosunków zawodowych
- brak zaufania w zespole
- izolacja, poczucie bezradności, bezsilności
- brak zaangażowania, unikanie odpowiedzialności, obojętność
- nadmierna potrzeba kontroli
- perfekcyjna postawa, kompulsywne zachowania.